Våren

Årsmötet flyttas igen. Troligtvis till augusti i samband med utställningen vi hoppas blir av då.
Vi som sitter i styrelsen hoppas få förtroendet att hålla kvar denna konstellation det kommande året. Agneta tackar för sig. Vi håller den platsen öppen om det kommer in någon i klubben som kompletterar, dedikerad klubbens verksamhet.
Valberedning 2020 är Hans Johansson och Gertie Månsson.

Boka Fridhem, gärna via mail nu.
Öppningshelg Fridhem 24-26 april
Arbetsvecka på Fridhem, datum senare.

Fridhem- uthyrning mm.
Hittills bokade veckor:
v 21Maya. V24Linnéa v.25 m-to JKL
Midsommarhelgen 19-21 juni v 25 öppen för klubbens medlemmar, även vänner i mån av plats. Förboka säng eller kom över dagen.
v.26 GiselaE v.27Jon Å v.28Lotta A. v30Tove K v.31Charlotte v32Monix/Marco 33.Andreassen/Leibel. Helgen v. 38 18-20 sep. Silvia.
Monix har nya koden till nyckeln.
Korttidshyra 2020: 600kr helg. 250kr/dygn gäller annars outhyrda perioder vår och höst.

Öppningshelg 24-26 april i v 17.
Perfekt introduktionstillfälle för nya, nyfikna eller ovana.
Arbetsvecka för våren är inte inbokad än.
Man kan komma enbart över en dag även på öppningshelg och arbetsvecka.
För den som vill till Fridhem men inte behöver hyra egen period finns fler möjligheter. När/om vi åker, ibland med kort varsel för att jobba, skriver vi in det i Facebookgruppen och det går bra för den som vill undersöka platsen att passa på att göra det då. Jobbvistelser samordnas via någon av styrelsens representanter. Bäst och lättast är att ha varit på studiebesök innan man hyr.

Fram till uthyrningarna kan det få vara lite ostädat med arbetskläder, material och grejer framme.

Att Bonden vet vem som är där är en säkerhetsaspekt för huset,
därför skrivs det i fb-gruppen så kan han se det där och slipper undra.
Veden tog som sagt slut väldigt fort och oväntat i våras. Vi tar det lugnt och sågar upp ny när det finns tid och lust. Sedan ska den torka ett år eller två. Så nu får de som hyr ta med sin egen ved. Uppdateringar av denna text kan komma senare.