Våren 2021

Aktuellt
Årsmöte nu satt till lördag 24 april. Håll utkik efter uppdateringar!
Ingen stipendieutdelning 2021
Estesio:
Deltagare 24 juni-31 juli i länken. Möte 10 april kl 14. Ta buss 190 från Trelleborg eller samkör
Öppningshelg Fridhem 16-18 april!
Renovering av vinden pågår redan, all hjälp uppskattas! Se dokument r.
Även Jons inlägg läggs in där med men får ligga här en stund. Skriv och diskutera i facebookgruppen!

Fira midsommar på Fridhem! Öppet hus för alla medlemmar och vänner i mån av plats
Limhamns konsthall 2021. 14-29 aug

Picknicksäsongen startar spontant vid vackert väder!

I styrelsen sköter vi aktuella frågor via mail just nu och hoppas det snart är över med smittorisker så vi törs ses igen. Men ett årsmöte måste vi ha, Styrelsens beslut 4 mars är att förlägga det till i slutet av april
Info kommer i mail.

Fridhemsgruppen kallade till presentation av inkomna offerter 1 februari
Förutom Ewa, Hans och Gisela närvarade Olle, Jukka och Monix


Skriv gärna ett mail till klubbens sekretariat med synpunkter. De behövs!
Update: Sanering av husbock måste ske, runt april. Därmed även tätning förstärkning och isolering för att hindra att de kommer in igen. Alltså blir vindsrestaureringen av och lämnar frågan om toalett inomhus med flytt av köksdelen och installation av infiltrationsanläggning till nästa steg om det blir beslut på det. Om man vill rösta för att vi bygger Attefallshus som ateljé är det inte för sent att skicka motivering och lobba för det.
Alla som kan får hugga i! Roligt för de som gillar kombinationen arbete/umgänge och bastukvällar. Värdefullt för Fridhem.
En tanke: Om hittills responsen från medlemmarna varit omärkbar kan vi kanske resonera oss fram via gruppen och styrelsen. Fatta beslutet att gå vidare på planerna via ett sista mail för att inte kalla till ytterligare möte. Arbetsmässigt är det mer konstruktivt så vi inte förskjuter arbetsprocessen som är igång.